Mapa radonového indexu geologického podloží 1 : 500 000. Tato mapa popisuje převažující radonový index geologického podloží: 1. Nízký (mezozické a terciérní sedimentární horniny), 2. Přechodný (kvartérní sedimentární horniny), 3. střední (metamorfované horniny a paleozoické sedimenty), 4. Vysoký (magmatické horniny, s výjimkou prevariských granitoidů – střední index), 5. Tektonické linie, 6. Hranice krajů
Data jsou určena pro distribuci stopových detektorů do objektů a odečítání kategorie radonového rizika nenahrazuje povinnost měření radonu na stavebním pozemku ve smyslu vyhlášky SÚJB 307/2002 Sb. Radonová databáze ČGÚ vznikla ve spolupráci se soukromými firmami sdruženými v Asociaci radonové riziko, zabývajícími se měřením radonu ve stavbách.
Podle map radonového rizika z geologického podloží je možno orientovat distribuci stopových detektorů do míst, v nichž je díky geologicky podložené prognóze předpoklad vyššího podílu objektů, které překračují směrnou hodnotu objemové aktivity radonu. Naopak, mapy i velmi podrobných měřítek nejsou určeny pro stanovování radonového rizika stavebního pozemku před započetím výstavby. Kategorie radonového rizika na konkrétním stavebním místě může být stanovena pouze na základě měření radonu v podloží (viz vyhláška 307/2002).
Zpracoval RNDr. Ivan Barnet, CSc.
Do 31.1.2023 odborný garant RNDr. Ivan Barnet, CSc.
1G-E:digitizingMethod=generalizace
Databáze radonového indexu podloží obsahuje údaje pořízené z finančních prostředků státu i z prostředků soukromých objednatelů, proto mohou být data publikována pouze pro vědecké účely v agregované formě.