Litogeochemická databáze ČR obsahuje analytické údaje o chemickém složení více než 13 tisíc vzorků hornin odebraných na území ČR. Většina vzorků byla analyzována v rámci různých regionálních geochemických průzkumů, geologického mapování a výzkumu České geologické služby - datové zdroje. Kromě informaci o vzorku (petrografickém, regionálním a stratigrafickém zařazení, roku odběru, autorovi a existenci výbrusu) jsou hlavní částí databáze výsledky provedených silikátových analýz a analýz stopových prvků s určením metody analytického stanovení a kódem laboratoří. Vzorky uvedené v databázi jsou geograficky zaměřeny a v mapě je lze dohledat na Mapovém serveru ČGS.
U zrodu myšlenky vytvoření evidence chemických analýz v laboratořích na Barrandově stál v polovině 80. let RNDr. Josef Čadek CSc. s týmem geochemiků ČGÚ (RNDr. Zdena Čadková CSc., RNDr. Petr Jakeš CSc., RNDr. Miroslava Haková, RNDr. Pavel Mrázek CSc., RNDr. Joel Pokorný CSc., RNDr. Otakar Shrbený CSc., RNDr. Marie Adamová CSc., RNDr. Pavla Gürtlerová a další.), kteří v následujících letech jeho nápad realizovali sběrem analytických dat na úkolech ČGS.
Česká geologická služba
RNDr. Pavla Holečková, Ph.D.
Geologická 577/6,
Praha 5,
152 00,
Česká republika
Registr vznikal původně ve formě dílčích databází (FoxPro, Excel) - metodika v dílčí zprávě v archivu ČGS - Gürtlerová P., Dušek P., Fikr Š. (1997): Litogeochemická databáze ČGÚ.Září 1997.
Od roku 1997 byla databáze postupně převáděna do centrální databáze ČGS (Oracle). Od roku 1999 jsou chemické analýzy zhotovené v laboratořích ČGS na Barrandově evidovány a jejich část týkající se horninových vzorků je uvedena v této databázi. Od roku 2001 spolu s ostatními databázemi ČGS je součástí Geografického informačního systému (GIS).
Do 2/2020 spravovala RNDr. Pavla Gürtlerová, pak převzala dr. Pavla Holečková.