Regional 3D structural geological model of the Hrádek candidate locality
The 3D structural geological model of the Hrádek locality has been created in SW MOVE v. 2016.1. It is based on a newly compiled bedrock geological map of the Hrádek locality (including the position of the main faults) which was created in the framework of a contract for SÚRAO (Czech Radioactive Waste Repository Authority). The input data includes: geological map 1 : 50,000 and 1 : 25,000, archival purpose-specific geological maps and maps from uranium surveys, subsurface data in digital and printed form (borehole data, geological profiles, tectonic data from the rock outcrops).
Vrtná data nebyla příliš významná vzhledem k tomu, že vrtná prozkoumanou na modelovém území se soustředí převážně pro několik průzkumů pro těžbu kamene (granitů Čeřínku), případně souvisí s dalšími průzkumy v oblasti (uran). Na modelovaném území bylo zdokumentováno 124 vrtů s maximální hloubkou 250 m, vzhledem k prostorovému rozmístění vrtů a jejich hloubce byla data využita jen okrajově.
Pro účely využitelnosti 3D strukturně-geologických modelů pro navazující 3D hydrogeologické modely přistoupeno k mírnému zjednodušení litologické variability. Přesná reprezentace litologických těles i křehkých struktur bude provedena až pro detailní model lokality.
Vzhledem k nedostupnosti hloubkových dat z vrtných prací byly pro posouzení hloubkového průběhu granitů využity ideologické geologické řezy z dostupných map a práce Vernera a kol. (2014), kde je průběh těles interpretován za využití geofyzikálních dat.
Celé území modelu je protínáno větším množstvím zlomů a zlomových zón. Veškeré údaje o orientaci a sklonu zlomů jsou přejaté pouze z mapových podkladů, případně souvisejících vertikálních geologických řezů. Údaje o orientaci zlomů byly získány pouze z map z uranového průzkumu a dále z velmi dobře vedených dokumentací k mapách autorky M. Veselé, které byly zhotoveny převážně v 80. letech 20. století. Základem zlomové sítě v oblasti jsou zlomy z generelní mapy ČR 1 : 50 000, které byly dále doplněny o data z ostatních mapových podkladů úměrně dle důvěryhodnosti dat a jejich hustotě kvalifikovaným zhodnocením z pohledu geologa. Všechny zlomy bez bližšího určení sklonu byly konvenčně modelovány jako vertikální.
S rostoucí hloubkou klesá míra přesnosti a věrohodnosti modelu, protože se postupně snižuje množství hloubkových geovědních dat.